Anasınıfı masalları

1.MASAL
DERE KUŞU VE ÇİÇEKLER

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ
BİR YAZ VARMIŞ AMA NE YAZMIŞ.SICAK MI SICAK.GÜNEŞ ÇEVREYİ YAKIYORMUŞGÜNLERDİR BİR DAMLA YAĞMUR DÜŞMEMİŞ TOPRAĞA.BÜTÜN ÇİÇEKLER BOYUNLARINI BÜKMÜŞLER.SUSUZLUKTAN ÖLMEK ÜZEREYLERMİŞ.
KENARDA BİR DERE AKIYORMUŞ.AMA ÇİÇEKLER DERENİN SUYUNA NASIL ULAŞSINLAR!
ÇİÇEKLER AĞUSTOS BÖCEĞİNE YALVARMIŞLAR ''BİZE DEREDEN BİRAZ SU TAŞI YOKSA ÖLECEĞİZ'' DEMİŞLER.AMA BÖCEK YERİNDEN KIPIRDAMAMIŞ VE ÇİÇEKLERE SU TAŞIMAMIŞ.KELEBEĞE SÖYLEMİŞLER.O DA GÜZEL KANATLARINI GÖSTEREREK ''SUYA YAKLAŞIRSAM KANATLARIM BOZULUR'' DEMİŞ.SONRA UÇUP GİTMİŞ.ÇİÇEKLERİN SESİNİ BİZİM DEREKUŞU DUYMUŞ ONLARA ÇOK ACIMIŞ.GAGASIYLA ONLARA DEREDEN DAMLA DAMLA SU TAŞIMIŞ.BÖYLECE ÇİÇEKLER ÖLMEKTEN KURTULMUŞLAR.AMA DEREKUŞU SON ÇİÇEĞE DE SU GETİRDİKTEN SONRA YORGUNLUKTAN ÇİMENLERİN ÜSTÜNE DÜŞMÜŞ.ORADA UYUYA KALMIŞ.
DEREKUŞU UYURKEN YAĞMUR BAŞLAMIŞ.ÇİÇEKLER ÇOK SEVİNMİŞLER.SUYA KAVUŞMUŞLAR.ÖLMEKTEN KURTULMUŞLAR.AMA İÇLERİNDEN BİRİ''ŞU DEREKUŞU OLMASAYDI YAĞMUR YAĞANA KADAR HEPİMİZ ÇOKTAN SOLMUŞTUK BİZİ ASIL O KURTARDI''DEMİŞ.
BÜTÜN ÇİÇEKLER ONU HAKLI BULMUŞLAR VE DEREKUŞUNU KORUMAYA KARAR VERMİŞLER.ÇİÇEKLER EĞİLEREK YAPRAKLARINI UYUYAN DEREKUŞUNUN ÜSTÜNE GERMİŞLER.BÖYLECE DEREKUŞU YAĞMURDAN HİÇ ISLANMAMIŞ.RAHAT RAHAT UYUMUŞ.AMA MASAL BU YA ÇİÇEKLERİN RENKLERİ YAĞMURDAN KUŞUN ÜSTÜNE AKMIŞ.ONU RENK RENK BOYAMIŞ.KUŞ UYANDIĞINDA ÖTEKİ KUŞLAR ''RENKLİ KUŞ GÜZEL KUŞ SEN KİMSİN?''DİYE SORMUŞLAR.ÇÜNKÜ ONU TANIYAMAMIŞLAR.
KÜÇÜK DEREKUŞU ŞAŞIRMIŞ.DERENİN KENARINA UÇUP SUYA BAKMIŞ.SUYA BAKINCA BİRDE NE GÖRSÜN! RENKLİ RENKLİ TÜYLERLE BEZENMİŞ GÜZEL BİR KUŞ OLMUŞ.TABİ BUNA ÇOK SEVİNMİŞ...

2.MASAL
UYKUCU KİMİ

ORMANDA YENİ BİR GÜN BAŞLIYORDU.GÜNEŞ UYANMIŞ,IŞIL IŞIL PARLIYORDU.YUVALARINDA UYUYAN KUŞLAR UYANMIŞ,ŞARKILAR

SÖYLEMEYE BAŞLAMIŞLARDI.BÜTÜN GECE UYUYAN ÇİMEN BİLE U-

YANMIŞTI...ORMANDAKİ DERE HALA UYUYORDU.BUNU GÖREN GNEŞ IŞIKTAN ELLERİNİ UZATTI VE DEREYİ GIDIKLADI.BU DOKUNUŞ ONU UYANDIRDI.KÜÇÜCÜK DALGALAR OYNAŞMAYA VE DERE AKMAYA BAŞLADI.

ORMANDAKİ BÜTÜN HAYVANLAR UYANDI,AĞAÇLAR UYANDI,ÇİÇEKLER UYANDI.YALNIZ UYANMAYAN BİRİ VARDI KİMİ,KÜÇÜK KANGURU YAVRUSU HALA UYUYORDU.ANNESİNİN KARNINDAKİ CEPTE ÖYLE DERİN UYUYORDU Kİ HORLADIĞINI DUYABİLİRDİNİZ.

ANNE KANGURU KİMİ'Yİ UYANDIRMAK İÇİN CEBİNE YAVAŞÇA VURDU.KİMİ'DEN SES ÇIKMADI.BİRAZ DAHA HIZLI VURDU.KİMİ ALDIRIŞ BİLE ETMEDİ.UYUMASINA DEVAM ETTİ.

SONUNDA ANNESİ CEBİNE ELİNİ SOKTU VE UYUYAN KİMİ'Yİ ALDI.KÜÇÜK KİMİ'NİN GÖZLERİ KAPALIYDI,KULAKLARI AŞAĞI SARKMIŞTI,KUYRUĞUDA KIVRILMIŞTI.ANNES İ"UYAN KİMİ" DEDİ,ONU ÖPTÜ,AYAĞINI GIDIKLADI.KİMİ GÖZÜNÜ ARALADI.ANNESİ "AFERİN BENİM OĞLUM" DEDİ.ONU YUMUŞAK OTLARIN ÜZERİNE BIRAKTI.AMA,ANNESİ ONU YERE BIRAKIR BIRAKMAZ KİMİ TEKRAR GÖZLERİNİ KAPATTI,DERİN BİR UYKUYA DALDI.ANNESİ,BU KEZ SABIRSIZLIKLA AYAĞINI YERE VURDU "BAK KİMİ!..." DEDİ VE GÜNEŞİ GÖSTERDİ, "ARTIK UYANMALISIN."

KİMİ TEK AÇIK GÖZÜYLE GÜNEŞE BAKTI,SONRA KAMAŞAN GÖZÜNÜ KUYRUĞU İLE KAPATTI VE YENİDEN UYKUYA DALDI.ANNE KANGURU NE YAPACAĞINI ŞAŞIRMIŞTI.BAŞINI İKİ YANA SALLADI.KİMİ'NİN KUYRUĞUNU YÜZÜNDEN ÇEKTİ ONU BİRAZ SARSTI.

ONLARI YUKARIDAN SEYREDEN GÜNEŞ ÜZÜLMÜŞTÜ;AKLINA BİRDENBİRE BİR ŞEY GELDİ.IŞINLARINDAN BİR TANESİNİ HIZLA ÇEVİRDİ ÇEVİRDİ VE KİMİ'YE DOĞRU FIRLATTI.

GÜNEŞ IŞINI ÖNCE KİMİ'NİN KUYRUĞUNA ÇARPTI,SONRA ORADAN SIRTINA ATLADI VE BAŞINDA ŞİMŞEK ÇAKAR GİBİ PATLADI.ZAVALLI KİMİ,UYUDUĞU YERDEN HAVAYA DOĞRU SIÇRAMIŞTI.

KİMİ,KORKUDAN BAĞIRARAK SAKLANACAK BİR YER ARADI,DOĞRUCA YİNE ANNESİNİN YUMUŞAK VE SICAK CEBİNE ATLADI.ANNESİ ONU YAVAŞÇA CEBİNDEN ÇIKARDI VE TEKRAR YUMUŞAK OTLARIN ÜZERİNE BIRAKTI.BU KEZ KİMİ UYANMIŞTI,HEM DE İYİCE UYANMIŞTI.ANNESİBAŞINI GÜNEŞE DOĞRU ÇEVİRDİ,YARDIMLARI İÇİN ONA TEŞEKKÜR ETTİ.

ORMANA BAKAN GÜNEŞİN,YUVARLAK VE PIRIL PIRIL YÜZÜNDEBİR GÜLÜMSEME BELİRDİ.....:-)

3.MASAL
GÜZELLİKLER BİTMESİN

BİR ZAMANLAR BİR BOZKURT VARDI.İÇECEK BİR DAMLA SU KONACAK BİR AĞAÇ DALI OLMADIĞI İÇİN KUŞLAR BİLE BURADAN UÇARAK GEÇMEK İSTEMEZLERDİ.
BİR GÜN RÜZGAR BABA GÖRDÜĞÜ BU ÇİRKİNLİĞE SON VERMEK İSTEDİ.GÜZEL BAHÇELERDEN TOPLADIĞI RENGARENK ÇİÇEK TOHUMLARINI
ÜFLEYEREK BURAYA TAŞIDI.
BUNUNLA YETİNMEYİP YAĞMUR DOLU BULUTLARIDA ÖNÜNE KATTI.BULUTLAR ZATEN TAŞIMAKTAN YORULDUKLARI PIRIL PIRIL SU DAMLALARI İLE
TOPRAĞI VE TOHUMLARI ISLATMAYA BAŞLADILAR. ONLARI YARARLI BİR ÇABA İÇİNDE GÖREN SICAK GÜNEŞ ÇEVREYİ AYDINLATTI, TOPRAĞI ISITTI
KABARTTI.TOHUMLAR ŞİMDİ ILIK VE NEMLİ TOPRAĞIN KUCAĞINDA DAHA RAHAT ETMİŞLERDİ.GECELER GÜNDÜZLER BİRBİRİNİ KOVALADI TOHUMLAR
GELİŞİP FİLİZLENDİ ARDARDA GELEN MEVSİMLER KENDİ GÜZELLİKLERİNİ TOPRAĞIN KOYNUNDAKİ BİTKİLERE VERDİLER
ARTIK İLKBAHAR GELMİŞTİ.KURU BOZKIR YILLAR SONRA YEMYEŞİL ŞİRİN BİR YER OLMUŞTU.
BİR GÜN BU YEMYEŞİL YERİN KENARINDA ÇOCUK DOLU BİR MİNÜBÜS DURDU. ÇOCUKLAR ELLERİNDE PİKNİK SEPETLERİ OYUNCAKLARI İLE KOŞARAK ÇİÇEKLERİN VE AĞAÇLARIN ARASINA DALDILAR
NEŞE İÇİNDE OYNAMAYA BAŞLADILAR.GÖNÜLLERİNCE EYLENİYORLARDI.
ÇOCUKLAR OYUN SIRASINDA ZAMANIN NASIL GEÇTİĞİNİ FARKINA VARMADILAR.
AKŞAM OLMAK ÜZEREYKEN ÇOCUKLAR NEŞE İÇERİSİNDE MİNÜBÜSE BİNDİLER.UYUYUP DİNLENECEKLERİ SICAK EVLERİNE DÖNÜYORLARDI.
SON BİR KEZ PENCEREDEN BAKIP BU GÜZEL YERE ''HOŞCAKAL'' DEMEK İSTEDİLER.AMA O NE?
GÖRDÜKLERİ KARŞISINDA HEP BİR AĞIZDAN ''AAA....''DİYE BAĞIRDILAR.
TÜM GÜZELLİKLER BUKADAR KISI SÜRE İÇİNDE NEREYE UÇUP GİTMİŞTİ?
DOĞANIN GÜZELLİĞİNİ BİR ANDA YOK EDEN KİŞİLERİN KİM OLDUĞUNU ÖNCE MERAK ETTİLER SONRA ANLADILAR.
ERTESİ GÜN ÇOCUKLAR ÇÖPLERLE KAPLI SOLGUN VE ÜZGÜN BU YERE TEKRAR GELDİLER.
BUKEZ ELLERİNDE ÇÖP BİDONU KAZMA KÜREK TIRMIK VE SÜZGEÇLİ KOVALAR VARDI.
BİR GÜN ÖNCE ONARMAYA KOYULDULAR.
EVLERİNE DÖNERKEN GÜZELLİKLER ONLARI YİNE ÇAĞIRIYORDU

4.MASAL
BONCUK AŞI OLUYOR

Tan ile elvan hayvanları çok severdi.Özellikle bir köpekleri olmasını çok isterlerdi.Babaları bir gün
onlara sevimli bir köpek getirdi.Çocuklar kapıyı açınca gözlerine inanamadılar.Sevinçten ne yapacaklarını şaşırmışlardı.
Tan ile Elvan köpeklerini sevip okşamak için sabırsızlanıyorlardı.
Ona sarılıp yumuşak tüylerini okşamak istiyorlardı. Babaları onların bu isteğine karşı koydu:
"Bu köpek sizin, ama sağlığı hakkında henüz bir şey bilmiyoruz" dedi.
"Yarın onu veterinere götüreceğim. Sağlık kontrolünden geçecek ve aç olacak" diye ekledi.
Tan köpeğinin hasta görünmediğini düşündü. Neden aşı olması gerektiğini bir türlü anlayamamıştı.Elvan köpeğe bir tabak süt getirdi.
Köpeğin sütü yalayarak içmesini zevkle izlediler.
Babası tahta bir sandığı köpeğe barınak yaptı.
Çocuklar istemeye istemeye eve girdiler.Tan ile Elvan bütün gece sevimli köpeklerini düşündüler.
Gözlerine uyku girmedi. Arasıra--bahÇ..~.~erı'gclen "Hev.. hev".. seslerini dinlediler.
Köpeklerine Boncuk ismini koydular.
O sabah çocuklar herkesten once uyanıp giyindiler.
Kahvaltıya oturuldu. Tan ve Elvan birlikte veterinere gitmekiçin izin istediler. Üçü birlikte yola. çıktılar.Burası ilginç bir yerdi.
Her taraftertemizdi. Veteriner Amca da bembeyaz bir ön lük giymişti.
Bekleme salonunda Boncuk'tan başka bir köpek, iki kedi, bir kuş ile sahipleri vardı.Boncuk'un sırası geldiğinde başka bir odaya çağırıldılar.
Veteriner amca, Boncıık'un gözüne, ağzına, burnuna, kulaklarına, ayaklarına ve tüylerine kadar i bir güzel muayene etti.
Sonuçtan memnun görünüyorlardı.Sıra aşı olmaya gelmişti.
Veteriner amca :aôncuk'u temiz bir masanın üzerine
yatırdı. Küçük bir enjektöre çektiği aşıyı,yine minik bir iğne ile köpeğin arka
bacağına verdi. Veteriner amcaBQ!:1cuk)1 okşadı.
"Haydi bakalım delikanlı,sana yaptığım bu aşıdan sonra uzun süre~:silğlıklı kalabileceksin" dedi.
Tan ile Elvan Boncuk'un erkek olduğunu da böy1ece ögrenmiş oldular.
Tan heyecanla "Ben de erkeğim. Boncuk gibi sağlıklı olmak istiyorum.
Bana da aşı yaparmısınız?" diye sordu. Veteriner amca "Ben yanlız hayvanların sağlığı ile ilgilenirim "dedi."
İnsanların sağlığı ile doktor ve hemşireler ilgilenirler. Sen de en yakın sağlık merkezinde,
gerekli aşılarını yaptırıp sağlığını korumalısın" dedi. Çocuklar, veteriner amcaya teşekkür edip ayrıldılar.

Anahtarlar:2010-2011 okul öncesi ana sınıfı masal sunusu indir,2010-2011 okul öncesi ana sınıfı masal sunusu okul öncesi ana sınıfı masal sunusu download,okul öncesi ana sınıfı masal sunusu ara,okul öncesi ana sınıfı masal sunusu bul,okul öncesi ana sınıfı masal sunusu sunusu,okul öncesi ana sınıfı masal sunusu oku,okul öncesi ana sınıfı masal sunusu izle,okul öncesi ana sınıfı masal sunusu açıklaması indir,okul öncesi ana sınıfı masal sunusu dosyasını indir,okul öncesi ana sınıfı masal sunusu açıklaması,okul öncesi ana sınıfı masal sunusu Şiirleri,okul öncesi ana sınıfı masal sunusu şube toplantıları

Labels: , , ,comment closed