Juan Pablo Pino, Juan Pablo Pino kimdir, Juan Pablo Pino galatasarayda

Juan Pablo Pino.. Galatasaray'ın yeni harika çocuğu Kolombiyalı genç oyuncu. Önce kısa bir şekilde kendisi hakkında bilgi verelim, ardından geçmişine ve istatistiklerine bir göz atalım. Seri, hızlı, estetik, çabuk ve teknik. Bu kelimeler size neyi anlatıyor? Bir ofansif kanat oyuncusunda olması gereken tüm özellikleri öyle değil mi? İşte hepsi Pino'da mevcut. 23 yaşındaki Pablo Pino iki kanatta da oynayabilme özelliğinin yanı sıra aynı zamanda ileri uçta görev yapabiliyor. Keita'nın gençliğini andıran Kolombiyalı genç yetenek yaptığı driblinglerin yanı sıra çizgideki etkinliğiyle rakip savunmanın başına bela olabiliyor.

Futbol hayatına Independiente Medellín'de başlayan Kolombiyalı genç oyuncu sergilediği futbol ve üstün yetenekleri sayesinde 2007 yılında Monaco takımına transfer oldu. 2007 yılında Avrupa'ya ilk transferini gerçekleştiren Pino'yu isteyen bir başka takım ise bu tür genç yetenekleri toplayan Udinese idi fakat genç oyuncu kişisel kararının yanı sıra Udinese'de durumunun belirsiz olması nedeniyle Fransa'ya gitmeyi tercih etti. İlk yılında Fransız ekibinde 8 maça çıkan genç yetenek, ikinci yılın ikinci yarısında Belçika ekiplerinden Charleoi'ye kiralandı. 2007-2008 sezonunun ilk döneminde Monaco forması altında 16 maçta forma giyen ve 1 asist yapan Pino, Belçika temsilcisinde oynadığı 4 maçta herhangi bir katkı sağlayamadı ama bunda geçirdiği 3 ay süren sakatlıkta etkiliydi. Ertesi yıl yeniden Monaco'ya dönen Pino 2008-2009 yılında Monaco forması altında 23 lig maçında forma giyerken 6 gole adını yazdırdı, 3 golede katkı sağladı. Her geçen maç formunu arttıran ve günden güne etkili olmaya başlayan Pino 20 maçta ilk 11 olarak sahaya çıkarken 3 maçta sonradan oyuna girdi. Aynı yıl içerisinde kupa maçlarında da forma giyen genç Kolombiyalı sezonun tamamını 27 maç 6 gol 3 asist ile tamamladı. Geçtiğimiz sezon pek fazla forma şansı bulamayan Kolombiyalı genç oyuncu 14 lig maçında forma giyerken 2 golün asistini yaptı. 14 lig maçının yanı sıra 4 kupa maçında da forma giyen Juan Pablo Pino attığı 1 gol ile sezonu toplamda 18 maç 1 gol ve 2 asist ile tamamladı.
Juan Pablo Pino'nun en büyük özelliği kuşkusuz uçsuz bucaksız olarak değerlendirilebilen sürati. İki çizgiyide çok iyi kullanan Pino topla oldukça hızlı ve süratli bir oyuncu. Kaleye dikine gitmesini seven ve süratiyle çok çabuk adam eksiltebilen Juan Pablo Pino'nun bir takım mental eksiklikleri bulunuyor. Takım oyununun dışında bireysel yeteneklerini de ön plana çıkartmak isteyen 23 yaşındaki oyuncunun bitiricilik özelliğide bulunuyor. Çok çabuk içeri hareketlenen, topla çok hızlı ve süratli olan genç oyuncu bir anda topu arkadaşına çıkarıp pozisyona sokabiliyor yada kendisi pozisyonu tamamlayabiliyor. Madem bu kadar yetenekli neden bu kadar az forma şansı bulmuş diyebilirsiniz ve bunun en büyük etkisi de Pino'nun geçirdiği ağır sakatlık. Sakatlık sonrasında kendisini yeni yeni toplamaya başlayan genç oyuncu eski günlerine bu sezon oynadığı maçlarla geri döndüğünü belirtti. Süratli, hızlı, çabuk ve seri olan Pino'nun güçlü fiziğide çizgide kolay kolay devrilmemesini sağlıyor. Son derece dengeli ve güçlü fiziği olan genç oyuncu çizgide topu aldığı zaman hakim olduğu bilekleriyle çok çabuk adam eksiltiyor ve kaleye dikine gidebiliyor. Galatasaray taraftarının yaklaşık 2 aydır üzüntü duyduğu Giovani Dos Santos'un yada transferi açıklandığı günden beri dert ettiği Kader Keita'yı pek aratmayacak cinsten bir oyuncu Juan Pablo Pino.

Yeteneklerinin yanı sıra üst düzey oyun bilgisi ve nerede ne yapması gerektiğini bilmesiyle Galatasarayımıza son derece yararlı olacak bir isim olarak değerlendirilebiliriz. Sakatlık yaşamadığı ve forma şansı bulduğu sürece Galatasaray'da vazgeçilmez isimlerden birisi olarak tanımlayabileceğimiz Pino kuşkusuz haftaiçi transferi açıklanan Abdel Kader Keita'nın yerine transfer edildi. Yaklaşık 2-3 milyon euroluk transfer bedeliyle transfer edilmesi beklenen Kolombiyalı genç yıldızın önümüzdeki yıllarda adından Avrupa'ya sıkça söz ettirmesi bekleniliyor. Juan Pablo Pino aynı zamanda milli takımda da forma giyiyor. İşte Juan Pablo Pino'yu kısaca anlatabilecek klip ile sizleri başbaşa bırakıyoruz.


Juan Pablo Pino.. Muhteşem çocuk..
Hoşgeldin Galatasaray'a..

Labels: , ,comment closed