Ramiz Ongun kimdir, Ramiz Ongun hayatı

58 yaşında. Adanalı. Tarımla uğraşan. Demokrat Partili bir ailenin yedi çocuğundan en küçüğü. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi mezunu. Alparslan Türkeş'le ilk kez 1964'te tanıştı. 1968'de Ülkü Ocakları'nın kurucu genel başkanı oldu. İttihat ve Terakki'nin her taşın altından çıkan "Kara Kemal" efsanesine benzetildiği için 80 öncesinde bu isimle anıldı.

MHP eski Genel Başkan adaylarından Ramiz Ongun, 12 Eylül'de yapılacak referandumda 'evet' oyu kullanacağını açıkladı.

Anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaşan Ongun, Türkeş ile 17 yaşında Adana Türk Ocakları'nda tanıştığını belirtti.12 Eylül1980 darbesinden sonra yurt dışına gittiğini anlatan Ongun, 7,5 sene sonra ülkeye döndüğünü aktardı. 12 Eylül 1980 ihtilalini müteakipMHPve yan kuruluşlar hakkında açılan davadan yargılandığını ve beraat ettiğini dile getiren Ongun, "Önce askeri mahkeme, sonra da güvenlik mahkemesi 2,5 sene devam etti. Doğru dürüst bilgi varmış gibi yargılandık. Birinde idam isteniyor, birinde mahkeme, dedi ki ne için idam isteniyor, organize yapma zaten görevi." şeklinde konuştu.

İhtilalden bir yıl önce bin bir türlü provokasyon ve kışkırtma yapıldığını vurgulayan Ongun, bu milletinanayasa değişikliğiistediğini ifade etti. Kendilerinin o zaman eğitim grubu olarak Sadi Bey'e destek verdiklerini anlatan Ongun, "Muhsin Yazıcıoğlu, beraber olalım dedi o arada. Sonra kopukluk oldu, seçimlerden önce de yeni bir oluşumla, yeni bir destekle yapılandılar zaten. Yazıcıoğlu'nun ölümünden çok büyük üzüntüm var, huzursuzum. Kazaya, kadere inanıyoruz, ama ölümü doğal bir olay gibi görünmüyor." diye konuştu.


Labels:comment closed