Fransa'nın yeni çıkardığı dil kanunu ve ANAEM hakkında bilgi

ANAEM hakkında bilgi,ANAEM nedir,ANAEM,ANAEM fransa,anaem dil kanunu fransa

Fransa Göçmenlik ve Ulusal Kimlik Bakanı Brice Hortefeux tarafından hazırlanan yeni "Aile Birleşimi ve Uyum Yasa’sı " Fransa Ulusal Meclisine sabaha karşı kabul edilerek incelenip kabul edilmesi için senato'ya gönderildi. Yeni tasarısıyla yurtdışında gelecek aile bireylerine gerektiği anda AND testi uygulanacak. Fransa'ya gelmek isteyen aile bireyleri, gelmeden önce ülkesinde düzenlenecek 2 aylık uyum ve 400 saatlik Fransızca dil kursuna katılacak. Kurslara katılmayan ve başarısız olanlara Fransa'ya giriş vizesi verilmeyecek.

Fransa Göçmenlik ve Ulusal Kimlik Bakanı Hortefeux’un hazırlayıp Fransa Ulusal Meclisine sunduğu 14 maddelik yeni yasa’nın mecliste kabul edilerek Fransa Senatosu'na kabul edilmesi için gönderildi. Daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Devlet Konseyi tarafından imzalandıktan hemen sonra yürürlüğe girecek yeni “Aile Birleşimi ve Uyum Yasa’sı” artik kabul edilmiş durumda.
Kabul edilen yeni yasa'ya göre, şimdiye kadar ülkeye gelen göçmenlere şart koşulan uyum ve dil kurslarına katılım, artik Fransa'ya gelmeden önce yaşadıkları ülkede zorunlu hale getirilecek. Fransa’da aile ve bireylerini davet eden kişiden istenilen şartlarda yeni yasa ile oldukça ağırlaştırıldı. Fransa'da ailesini ağırlayacak olan kişide “Aile görev ve hakları” adıyla açılacak mecburi bilgilendirme kurslarına katılacak. Fransa’ya gelmeden önce yeterli derecede Fransızca bilen kişiler dil kurslarından muaf tutulacak.

Türkiye’de evlenen veya Türkiye’deki eşini ve aile bireylerini Fransa’ya getirmek isteyen Türkler ve yabancılar Fransa’nın Ain, Alpes-Maritimes, Bouches-du-Rhône, Côte-d'Or, Haute-Garonne, Gironde, Hérault, Ille-et-Vilaine, Isère, Loire, Loire-Atlantique, Meurthe-et-Moselle, Moselle, Nord, Bas-Rhin, Haut-Rhin, Rhône, Paris, Savoie, Haute-Savoie, Somme, Seine-et-Marne, Yvelines, Essonne, Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis, Val-de-Marne, Val-d'Oise et Guyane Bölgesindeki Fransa İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göçmen ve Yabancıları Ağırlama Dairesi (ANAEM) Bürolarına veya bulundukları yerdeki Sosyal ve Sağlık İşleri Bölge Dairesine (DDASS) bizzat başvuracaklardır.

Fransa'da Yasayan Aile ve Bireylerini Getirmek İsteyen Kişiden İstenilen Şartlar

Fransa'da davet eden kişinin en az 18 ay Fransa'da düzenli ikametgâh etmesi ve oturum kartının müracaat tarihinde en az 1 yıl geçerli olması gerekiyor.

Fransa'da davet eden kişinin aylık gelirinin Aile Yardım Kasası -CAF dışındaki gelirinin asgari ücrette eşit olması gerekiyor. 6 kişiden fazla aile bireyini getiren bir kişinin asgari ücretin en az 1,33 kati fazlasını kazanması gerekiyor.(Fransa'da asgari ücret 900 Euro)

Fransa'da çalışan kişinin 12 tane aylık maaş bordrosu

İkametgâh edilecek evin gelecek aile ve bireylerin yasam şartlarına uygun ve elverişli olması. Belirtilen ikametgâh adresi ANAEM sorumlusu tarafından bizzat kontrol edilip karar verilecek. Müracaat eden kişilerden ayrıca 265 Euro harç ücreti alınacak. Valilik tarafından yapılan araştırma sonunda olumlu cevap alan kişinin gelmesine izin verilecek.

Yeni Yasaya Göre

Aile Birleşimi yasasından faydalanarak dosyaları kabul edilen kişiler sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Fransa'ya gelmeden önce yaşı 16'dan büyük kişiler için mecburi olan "Fransızca dil kursu" ve "Fransa Cumhuriyeti'nin Değerleri ve Fransa'da Yaşamak" adı altında sunulan "Uyum Kurslarına" katılacak. Yaşı 65'den büyük olan yabancılar Fransızca dil kurslarından muaf tutulacak. 2 ay süren Fransızca ve uyum kurslarında başarılı olan yabancılara sertifika verilecek. Sertifikayı alan yabancı daha sonra ülkesindeki Fransız konsolosluğuna vize almak için başvuracak. Gelecek aile bireyleri içinde kimliği konusunda şüphe uyandıran veya nüfus kayıt örneği vermeyen kişi veya çocuklara mecburi ADN testi uygulanacak.

Ailesini Fransa'ya getirmek isteyen kişide "Aile görev ve hakları" adi altında düzenlenecek olan bilgilendirme kurslarında gelen kişinin ülkeye uyum sağlaması için neler yapması gerektiği konusunda çeşitli bilgiler verilecek. Okula gidecek olan çocukların eğitimlerinden sorumlu olacak anne ve babanın çocuklarının düzenli olarak okula gitmemesi halinde Aile Yardım Kasası ve Çocuk Parası CAF tarafından kesilecek. ANAEM tarafından yetkili kılınan bir kişi ödenen yardımın çocuk ve aile fertlerinin ihtiyacı için kullanılmasında yol gösterici olup gereken ödeme ve harcamaları bizzat yapacak.

Uyum Kursunda İşlenen Konular

Fransa'ya aile birleşimi yoluyla gelenlerin katılmaları zorunla hale getirilecek iki günlük uyum kursunda, şu konular işleniyor: Fransa tarihi, Cumhuriyet ilkeleri, Demokratik ve laik Cumhuriyet, vicdan, düşünce, ifade, dolaşım, mülkiyet, toplanma ve dernekleşme ve bireysel özgürlükler tanıtılıyor. Ayrıca Fransa'daki erkek-kadın eşitliği, insan hakları, sosyal haklar, dayanışma ve aile hayatinin yani sıra güvenlik konularında bilgiler veriliyor. "Fransa’yı tanıyalım" konu başlığı altında, belediye, valilik, mahkemeler, sendika, dernek, siyasi partiler ve buna benzer kurum ve kuruluşların çalışmaları, fonksiyonları anlatılıyor. Fransa’nın Avrupa'daki yeri, bayrağı, milli marşının da tanıtıldığı kursları bitiren ve 2 katılım belgesi alan kişiler daha sonra ücretsiz 400 saatlik Fransızca kurslarına katılıp Fransızcayı öğrenmek zorundalar.

Fransız Bakan Brice Hortefeux tarafından dün Fransa Ulusal Meclisine sunulan ve kabul edilen yeni yasa 26 Kasım 2003 ve 24 Temmuz 2006 tarihlerinde kabul edilen Göçmen yasası kanunlarında aranan şartları olduğu gibi değiştirmiş oldu. Yeni yasayı Fransa Ulusal Meclisine sunan Fransız bakan Brice Hortefeux Fransa'daki girişlerin kontrol altına alınabilmesi için bir yıl sonra gene yeni bir göçmen yasasının çıkartılacağını da şimdiden belirtti.

Labels:comment closed