Topkapı Panorama Fetih Müzesi İletişim Telefon Numarası Adres

Panorama 1453 Tarih Müzesi içeriye adım attığınız andan itibaren geçmişe ilişkin fikrinizi sorgulatıyor. Çünkü yüzyıllar öncesinin anlı şanlı fetih sahnesi “şimdi” ile aynı gökyüzünün altında. Bir adım gerinizdeki surlar, önünde durduğunuz büyük resmin içinden de aynı canlılıkla geçiyor.

Burası Türkiye’nin tek panoramik müzesi. Dünya üzerindeki yaklaşık 30 kadar benzerinden farkı da üstü kapalı olan tek panoramik müze olması. Panorama 1453 İstanbul’un fethini görsel bir şölenle anlatmakla kalmıyor, ışıklandırma ve ses efektleriyle de bizzat yaşıyor ve yaşatıyor. Topkapı Şehir Parkı’nda surların dibinde, Fatih’in otağını kurduğu alanda, yani tam da olması gereken yerde kurulan Panorama 1453 Tarih Müzesi’nden içeriye girdiğinizde İstanbul’un kapılarından da ilk kez giriyormuş gibi hissediyorsunuz.

Müzenin dirilttiği fetih sahnesinin en can alıcı ayrıntıları: suyla söndürülemeyen Rum ateşi, Bizanslıların çift başlı kartal sembolümehteran takımı, arka kısımda sıralanmış yeniçeri birlikleri… Ancak bir ayrıntı daha var ki, görmek için biraz çaba gerektirse de müzedeki görsel ambiyansı adeta kemale erdiriyor. Fatih Sultan Mehmet’in bulutlara saklanmış silueti, İstanbul’un fethinin bir “ideal” oluşunu da simgeliyor aynı zamanda. 
Panorama 1453 Tarih Müzesi, her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında gezilebilir. Giriş ücretleri öğrenciler için 3, diğer misafirler için 5 YTL. Çok sayıda çocuk grubun ziyaret ettiği müzenin yetkilileri buranın görsel unsurlarının 12 yaş altı çocuklar için uygun olmadığını belirtiyor. İçeride amatör fotoğraf çekimine ise izin var.
Tramvay, otobüs, minübis gibi tüm vasıtaların yakınından geçtiği, ulaşımın oldukça kolay olduğu mekanı mutlaka görmelisiniz. Panorama 1453'ün tanıtım metinlerinin de dediği gibi: İstanbul'un Fethine Davetlisiniz ...

Web : http://www.panoramikmuze.com
Topkapı Şehir Parkı Merkez Efendi Mah.
Topkapı-İstanbul
e-mail: info@panoramikmuze.com
Tel: 0212 415 1453
Faks: 0212 664 19 64
Ziyaret Saatleri: 08:30-19:00
Sivil 5 TL, Öğrenci 3 TL, Yabancı Ziyaretçi 10 TL
10 kişiyi geçen gruplar için: Öğrenci 2 TL, Sivil 4 TL

Labels:comment closed