Kına gecesi nedir, Kına yakmak

gecesi kina kina gecesi sarkilari kına gecesi ilahileri kına gecesi ilahileri dinle kına gecesi müzikleri kına gecesi müzikleri dinle kına gecesi müzikleri indir kına gecesi türküleri dinle kına gecesi türküleri indir kına gecesi şarkıları kına gecesi şarkıları dinle kına gecesi şarkıları indir kına ilahileri kına ilahileri dinle kına ilahisi dinle kınada söylenen türküler
Kına Gecesi: Yöremizde kına gecesi, düğünden önceki gece yapılır. Kına yakılırken, gelin adayının yüzü kırmızı bir örtüyle kapatılır, kınayı yakacak kişi damat adayının bir yakını olur. Kız kınayı eline yaktırmadan önce, kaynanadan türkü söylemesini ister. Bu istek gelin tarafından dile getirilmese de, misafirler tarafından kaynanya söylenir.

Gelini ağlatmak için söylenen türkü ve manilere rağmen, gelin bahşiş almadan elini açmak istemez. Alınan bahşişten sonra kına yakılır. Kına elin her tarafına yakılmaz. Kızın avucunun, ortasına gelecek şekilde erkek tarafının imkânları dahilinde madenipara veya küçük altın bırakılır ve kına bu altını veya parayı örtecek şekilde yakılır. Daha sonra kınadan gelen misafirlere dağıtılır. Eskiden kına düğününe sadece kadınlar arasında yapılırdı. Kadınlar gelinin evine toplanır şarkılı-türkülü eğlenceler yapar. Günümüzde, kına düğünü açık alanlarda, kadmlı-erkekli, davul zurna kemence eşliğinde horonlar tepilerek yapılır. Köylerde yapılan düğünlerde, Karadeniz insanını, tutkusu haline gelen silah atma olayı çok yaygındır. Kına düğünü, gecenin geç saatlerine kadar devam eder.

Labels:comment closed