Voleybol kaç settir?

Voleybol kaç settir?,Voleybol setleri,voleybol kaç settir ,voleybol kaç set ,voleybol kaç set üzerinden oynanır ,voleybolda set sayısı ,voleybol set sayısı ,voleybol kaç set oynanır ,voleybolda setler ,voleybolda 1 set kaç sayı ,voleybolda set nedir ,voleybolda kaç set oynanır ,voleybol setleri ,voleybolda sayı nasıl kazanılır ,voleybolda bir set kaç sayıdır ,voleybolda kaç set vardır ,voleybol kaç setten oluşur

SAYI ALMAK, SET VE MAÇ KAZANMAK

BİR SAYI ALMAK

Sayı

Bir takım aşağıdaki durumlarda sayı alır :
-Top rakibin oyun alanında zemine temas ettiğinde, 
- Rakip takım bir hata yaptığında,
- Rakip takım bir İhtar aldığında,

Hata
Bir takım, kurallara aykırı bir oyun hareketi yaparak (veya bu kuralları başka bir şekilde ihlal ederek) hata yapar. Hakemler hataları değerlendirir ve kurallara uygun olarak sonuçlarını belirlerler. 

Eğer art arda iki veya daha fazla hata yapılırsa, sadece ilk yapılan hata dikkate alınır,

Eğer iki ya da daha fazla hata rakipler tarafından aynı anda yapılırsa, bu bir 
ÇİFT HATA’dır ve rally tekrarlattırılır.

Bir rally kazanmanın neticeleri

Servisçinin yaptığı servis vuruşundan başlayarak, topun oyun dışı olduğu ana kadar oluşan oyun hareketleri dizisi, bir rally dir.

Eğer servis atan takım bir rallyi kazanırsa, bir sayı alır ve servis atmaya devam eder,

Eğer servis karşılayan takım bir rallyi kazanırsa, bir sayı alır ve servis atma hakkını da kazanır.


SET KAZANMAK

Bir set (netice, 5’inci set hariç) en az 2 sayı farkla 25 sayıya ulaşan takım tarafından kazanılır. Sayılarda 24-24’lük eşitlik olması halinde oyun iki sayılık farka ulaşılana kadar (26-24, 27-25, .....) devam eder.

MAÇ KAZANMAK

Maç, üç seti alan takım tarafından kazanılır.

Setlerde 2-2’lik eşitlik olması halinde, netice seti (5’inci) en az 2 sayı fark şartıyla 15 sayı üzerinden oynanır.

MAÇTA HAZIR BULUNMAMA VE EKSİK TAKIM

Eğer bir takım sahaya davet edildikten sonra oynamayı reddederse, maçta hazır bulunmadığı ilan edilir ve setleri 25-0, maçı da 3-0’lık sonuçla kaybeder. 

Geçerli bir sebep göstermeksizin zamanında oyun alanında bulunmayan bir takımın da maçta hazır bulunmadığı ilan edilir ve Kural 6.4.1’deki gibi işlem görür.

Bir takım set veya maç için EKSİK ilan edilirse, seti veya maçı kaybeder. Rakip takıma seti veya maçı kazanması için gerekli sayılar veya sayı ve setler verilir. Eksik ilan edilen takım ise o ana kadar kazandığı sayı ve setleri aynen muhafaza eder.

TVF Resmi Kurallar
voleybol.org

Labels:comment closed