zekat nasıl verilir

zekat nasıl verilir


Zekât nasıl hesap edilir, nasıl verilir?
Ben bu sene ilk defa zekat vermek istiyorum.Ama nasıl hesap edileceğini bilmiyorum.Zekat nasıl hesap edilir, nasıl verilir, bilgi verebilir misiniz?.

Efendim, zekat vereceğiniz günü kasanızda ya da kesenizde, yahut da faizsiz bankadaki hesabınızda mevcut paranızı bir kağıda yazarsınız. Bundan sonra dükkanınız, işyeriniz var da buralarda satış için bekleyen ticari mallarınız da mevcutsa bunların tutarı olan parayı da mevcut paranın altına ilave edersiniz. Ayrıca alacağınız varsa onu da ilave eder, borcunuz varsa onu da bu mevcuttan çıkarırsınız. Kalan miktar ne kadarsa onun zekatını verirsiniz.
Böylece zekatı verilecek paranızı bir yere toplayarak hesap etmiş, bir milyarda (yirmi beş milyonunu) zekat borcu olarak tespit edip ihtiyaç sahiplerine verme durumuna girmiş olursunuz.
Anlaşılan odur ki, verilecek zekatı tespit etme işi içinden çıkılmayacak kadar karışık bir iş de değildir. Yeter ki yoksulun hakkını verme titizliğimizi kaybetmeyelim.
Demek oluyor ki, kesede ya da kasada bekleyen, yahut da bir finans kurumunda ya da bir şirkette ortaklıkta çalışan paranın, hisse senedinin zekatı verileceği gibi, vitrinde satış için bekleyen malların tutarı olan paranın da zekatı verilir.
Sağlam alacağınız varsa onu da zekatı verilecek bu mevcudun içinde kabul ederek zekatını hesap edersiniz.
Ayrıca, para kiminse zekat borcu da onun olduğundan, alacağınız paranın zekatını borçluya verdirme gibi bir yanlışlığa da yönelmezsiniz. Borçluyu bir de borcu olan paranın zekatını ödemeye mecbur tutmazsınız. Paranın zekatını paranın sahibi öder, borçlusu değil. Bazıları bunu yanlış anlamakta, borçluya bir de kendi zekatını ödetmeye yönelmekteler.
Ancak, alacağınız sağlam değil de, alamama ihtimali söz konusu ise zekatını hemen değil de alınca vermeniz caiz olur. Hemen vermeye mecbur olmazsınız.
Zekat, boşta bekleyen ya da çalışan paraya gerektiğinden, aylık masrafınızı karşılamak üzere cebinizde hazır bekleyen ihtiyaç parasına zekat gerekmez. Çünkü asli ihtiyacı teşkil eden bu miktar her an bir ihtiyaç için harcanabilecektir. Boşta bekleyen fazla bir para değildir. Bu sebeple aylıkla geçinen kimsenin aldığı aylığa zekat düşmeyeceği gibi, kira getirmek için bekleyen eve, dükkana, arabaya, atölyedeki makine ve aletlere zekat vermek gerekmez. Bunların satış değerine değil aylık gelirine zekat düşer.
Mülkler sahibini fitre zengini yapar. Ama zekat zengini yapmaz. Hem parası hem de borcu olan insan, parasının içinden borcunu çıkarır, kalan para bir milyarı geçiyorsa zekat vermesi lazım gelir. Zekat nisabı aşağı yukarı bu miktardır denebilir.

Labels:comment closed